Wracam do naszych czeskich wakacji. Jako że robi się coraz cieplej, a większość z Was zapewne szuka pomysłu na urlopowe podróże, chciałabym Was zachęcić do zwiedzenia czeskiej Pragi. W kilku postach postaram się Was przekonać, że to miasto jest nie tylko magiczne, ale także pełne miejsc, które musicie zobaczyć. Na sam początek warto znaleźć zakwaterowanie i nie musi to być hotel. Potem spokojnie można wybrać się na pyszne piwo. No i nie zapominajmy o jednym z najfajniejszych miejsc w Pradze. Mam dla Was aż 10 powodów, dla których warto odwiedzić praskie ZOO. Dzisiaj skupię się jednak na Rynku Starego Miasta i zaproszę was na krótki spacer.
Praga, Rynek Starego Miasta, Czechy, Wielkanoc
Praga – Rynek Starego Miasta
Stolicę Czech warto odwiedzić na przykład w okresie wielkanocnym. Wtedy na Rynku Starego Miasta można odwiedzić jarmark wielkanocny. No i właśnie nam się to udało ;) Wszędzie były jajka, zające i inne radosne zwierzątka. Rynek jednak nie tylko w tym okresie jest pełen drobiazgów i kramów. Warto go odwiedzić w każdym miesiącu roku.

A gdzie tak w ogóle jest Rynek? Między Placem Wacława i Mostem Karola. Wokół samego Rynku znajdziecie mnóstwo perełek architektonicznych. Każdy ze znajdujących się wokół budynków kryje za sobą ciekawą historię. W samym środku stoi pomnik Jana Husa (reformatora religijnego), który został spalony na stosie.

Praga, Czechy, Rynek Starego Miasta, Zegar
Praga – Rynek Starego Miasta
Będąc na Rynku nie można zapomnieć o zegarze! Tyyyyle się o nim nasłuchałam i naczytałam, że byłam pewna, że będzie grał, śpiewał i jeszcze do tego zatańczy … No i przyznaję, że zegar robi wrażenie, bo jest ogromny. Ale niestety nie jest najpiękniejszy i nie robi nawet połowy z tych rzeczy, o których myślałam. Nie da się jednak ukryć, że warto go zobaczyć.
A kryje się za nim także historia. Zegar został skonstruowany w 1410 roku i składa się z trzech części: astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej.

Praga, Ratusz, Czechy, Rynek Starego Miasta
Praga – Rynek Starego Miasta
Praga, Rynek Starego Miasta, Ratusz
Praga – Rynek Starego Miasta
Jak już znudzi wam się patrzenie na zegar w tłumie gapiów, wtedy koniecznie (KONIECZNIE) musicie wejść na ratuszową wieżę! To jest najważniejszy element Rynku i nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek mógłby go nie zobaczyć. Widok z wieży jest przepiękny. Ostrzegam tylko, że bardzo wieje!

Praga, Rynek Starego Miasta, Ratusz, podziemia, Czechy
Praga – Rynek Starego Miasta
Jak już będziecie w Ratuszu to koniecznie wykupcie też wejście do podziemi. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam wszelkie katakumby, podziemia, lochy i inne takie atrakcje! Podziemia ratusza może nie są zbyt obszerne, ale za to bardzo klimatyczne.

Podziemia wiążą się z ciekawą historią. Może nie wiecie, ale praskie Stare Miasto leżało kiedyś o kilka metrów niżej niż obecnie. Częste powodzie, które nawiedzały miasto, stały się przyczyną podniesienia terenu, a co za tym idzie niegdysiejsze (jakie słowo ^.^) najniższe kondygnacje budynków stały się podziemiami. Także chodząc po podziemiach, chodzimy tak naprawdę po parterach dawnych zabudowań :)

Praga, Rynek Starego Miasta, maskotka, Starówka
Praga – Rynek Starego Miasta
Na Rynku oczywiście czekają też na was radosne maskotki. Mi udało się trafić na chodzącego rekina. Zrobiło mi się smutno, bo przyzwyczaiłam się do białych misiów (ach, te Krupówki).

Praga, Rynek Starego Miasta, wieża, ratusz
Praga – Rynek Starego Miasta
Jeszcze chwila dla Ratusza. Wchodząc na wieżę, spójrzcie koniecznie w górę, bo klatka schodowa wygląda bardzo imponująco. Na ścianach znajdziecie bardzo klimatyczne ryciny.
Rynek naprawdę warto zobaczyć! Inna sprawa, że będąc w Pradze nie da się go chyba pominąć.

komentarze 4

  1. Na pewno to miasto odwiedzę, zresztą już raz byłam…
    Na wieże nie wejdę i żadna siła mnie tam nie zaciągnie, zwłaszcza po tym jak pokazałaś klatkę schodową… Na takich klatkach, gdzie jest przestrzeń pośrodku dostaje palpitacji serca już w okolicy pierwszego piętra… Niedawno zdarzyło mi się być w jednym Centrum Handlowym które było właśnie tak zbudowane (5 pięter sklepów i ziejąca dziura po środku) – mało się publicznie nie popłakałam jak musiałam przejść wzdłuż ścian do windy xD

    Ale Praga ma klimat – fakt ;)

    • Oj, to nie zazdroszczę … Ja uwielbiam takie klatki schodowe, bo są niezwykle klimatyczne :)

  2. Oj kusisz tą Pragą, ale przyznam, że od dawna noszę się z zamiarem odwiedzenia tego miasta. Ale jak to zwykle bywa, im bliżej tym trudniej, albo nie po drodze :)

    • Ja też jakoś nie mogłam się długo zebrać w sobie, ale powiem Ci szczerze, że teraz żałuję, że odwiedziłam Pragę dopiero teraz. Miasto jest wspaniałe :D

Napisz komentarz