Rocks” by Alfred Straaf (Flickr CC BY 2.0)
Ten tekst będzie o sprawach ważnych i tych, które nie są priorytetowe. Będzie o najważniejszych wartościach i tych, które spadają na niższy poziom. Ten tekst skłoni Cię do pomyślenia nad sobą i zastanowienia się nad tym, czy Twoje życie jest dla Ciebie satysfakcjonujące. Ja cały czas bardzo intensywnie się nad tym zastanawiam.

Kamienie, żwir i piasek

Profesor filozofii stanął przed swymi studentami i położył przed sobą kilka przedmiotów. Kiedy zaczęły się zajęcia, wziął spory słoik i wypełnił go po brzeg dużymi kamieniami. Potem zapytał studentów, czy ich zdaniem słój jest pełny, oni zaś potwierdzili. Wtedy profesor wziął pudełko żwiru, wsypał do słoika i lekko potrząsnął. Żwir oczywiście stoczył się w wolną przestrzeń między kamieniami. Profesor ponownie zapytał studentów, czy słoik jest pełny, a oni ze śmiechem przytaknęli. Profesor wziął pudełko piasku i wsypał go potrząsając słojem. W ten sposób piasek wypełnił pozostałą jeszcze wolną przestrzeń. Zapytał studentów: „Co chciałem Wam pokazać?” Studenci odpowiedzieli, że zawsze można coś jeszcze upchnąć w terminarzu, wykonać więcej pracy, mieć więcej spotkań, więcej tematów itd. Profesor powiedział: „Chciałbym, byście wiedzieli, że ten słój jest jak wasze życie. Kamienie – to ważne rzeczy w życiu: nauka, czas spędzony z rodziną, zdrowie. Gdyby nie było wszystkiego innego, wasze życie i tak byłoby wypełnione. Żwir – to inne mniej ważne rzeczy: zakupy, hobby. Piasek symbolizuje całkiem drobne rzeczy w życiu, w tym czas spędzany na niczym, na graniu w gry na komputerze. Jeżeli najpierw wypełnimy słój piaskiem, nie będzie już miejsca na żwir, a tym bardziej na kamienie. Tak jest też w życiu: Jeśli poświęcicie całą waszą energię na drobne rzeczy (przyjemności, komputer), nie będziecie jej mieli na rzeczy istotne. Dlatego dbajcie o rzeczy istotne – poświęcajcie czas nauce, byciu z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi, dbajcie o zdrowie. Zostanie czas na przyjemności, hobby, zabawę itd. Zważajcie przede wszystkim na duże kamienie – one są tym co się na prawdę liczy. 

Co w związku z tym?

Piękne prawda? Pamiętam, że kiedy przeczytałam ją pierwszy raz, dotarło do mnie tyle oczywistych rzeczy. Zrozumiałam, że czas najwyższy przebudować moje myślenie. Doszłam do tego, do czego powinnam dojść już dawno temu. Niby oczywiste, a jednak trudne do wychwycenia samodzielnie.
Moja propozycja? Wyłącz dzisiaj wieczorem wcześniej telewizor, odłóż telefon, zamknij laptopa i usiądź z czystą kartką. Usiądź i pomyśl. A potem wypisz swoje kamienie, żwir i piasek. 

1 Comment

  1. Aleksandra D

    Ja jestem młoda osoba, ale myśle że moje kamienie są dobrze ulokowane :) Post ciekawy, pozdrawiam!