Myślę, że początek roku (bo można chyba mówić jeszcze o początku?) to dobry moment na stworzenie listy zawierającej miejsca w Polsce, które chcę odwiedzić. Ostatnio pomyślałam sobie, że przecież zagraniczne wyprawy to nie wszystko. Przecież w Polsce też jest tyle pięknych miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. A sama po prostu o tym zapominam. Czas to zmienić. Mam cichutką nadzieję, że 2016 rok będzie pod tym względem przełomowy.

Wymyśliłam, że takie publiczne zobowiązanie na blogu powinno pomóc w zrealizowaniu moich polskich planów podróżniczych. Dlatego też przechodzę do rzeczy. Poniżej moja bardzo subiektywna lista miejsc, które bardzo chciałabym odwiedzić i poznać ich historię.

WROCŁAW

Wiem, że Wrocław to żadne odkrycie, ale od wielu lat przymierzam się do kilkudniowego wyjazdu do tego miasta. Bardzo chciałabym zobaczyć stare miasto i przede wszystkim – zoo! Jestem wielką fanką takich atrakcji i mam ogromną nadzieję, że już niedługo uda mi się tam wybrać. Robiłam już nawet research dotyczący noclegów we Wrocławiu i wygląda to bardzo dobrze. Na przykład na portalu https://www.kwaterywroclaw.pl/ jest mnóstwo kwater w przyjemnych cenach, a do tego z każdym dniem pobytu cena za dobę jest mniejsza! A trochę czasu będę potrzebowała, bo nie ukrywam, że marzy mi się znalezienie wszystkich krasnali!

Podziemia w Osówce
Lili M. – Wikipedia CC BY 2.5

GÓRY SOWIE

Odkąd zrobiło się głośno o złotym pociągu mam ogromną ochotę odwiedzić tajemnicze podziemne kompleksy w górach Sowich, w okolicach zamku Książ. Zawsze bardzo lubiłam takie niezwykłe miejsca, które kryją w sobie dodatkowo tajemnice. A tunele stworzone przez Niemców wydają się być idealne. Z tego, co udało mi się wyczytać, dla zwiedzających dostępne są trzy obiekty: sztolnie Walimskie, Włodarz i Osówka.

KOLOROWE JEZIORKA – SUDETY

Mam też ogromną ochotę na podróż w góry. W okolicach Wielkiej Kopy w Sudetach ciągnie mnie do trzech pięknych jeziorek – Purpurowego, Szmaragdowego i Błękitnego. Swoje piękne kolory zawdzięczają minerałom rozpuszczonym w wodzie i podejrzewam, że przecudownie wyglądały w promieniach słońca na zdjęciach!

Piramida w Rapie
mzopw – Wikipedia CC BY-SA 3.0

POLSKIE PIRAMIDY – RAPA

To jedno z miejsc, o których do niedawna nie miałam zielonego pojęcia. We wsi Rapa można zobaczyć 15-metrową kamienną piramidę. Właściciel majątku w Rapie interesował się starożytnym Egiptem i postanowił wybudować sobie swój własny kamienny grobowiec. Miejsce wygląda bardzo tajemniczo i strasznie chciałabym je zobaczyć!

Zamek w Kwidzynie
Drosik – Wikipedia CC BY-SA 3.0

KWIDZYN – NAJWIĘKSZY WYCHODEK W EUROPIE

Bardzo, ale to bardzo chciałabym zobaczyć też monumentalny gotycki zamek w Kwidzynie. Smaczku dodaje tu fakt, że właśnie w tym budynku znajduje się największy w Europie wychodek! Mieści się on nad zamkową fosą wysokiej na 25 metrów! Wow.

KAMIENNE KRĘGI – ODRY

To jest naprawdę niesamowite, pełne magii miejsce, które chętnie zobaczę. Niektórzy twierdzą, że kamienne kręgi mają nawet 8 tys. lat. I – oczywiście – nadal nie wiadomo, czemu miały służyć. Najprawdopodobniej są to jednak pozostałości po Gotach, którzy znaczyli trasę swojego przemarszu nad Morze Śródziemne właśnie cmentarzyskami. Te nie są jedynek, ale podobno najpiękniejsze.

MRU, Jaz
Jaz 714 – Wikipedia CC BY 3.0

MIĘDZYRZECZKI REJON UMOCNIONY

To stanowczo moje klimaty. Tunele, wojenna historia. Czego chcieć więcej? MRU to poniemieckie fortyfikacje, których fragment można zobaczyć z przewodnikiem. Zakochałam się w takich miejscach po wizycie w Wilczym Szańcu, o którym na pewno jeszcze Wam opowiem.

Znacie jakieś inne, ciekawe miejsca, które naprawdę warto zobaczyć w Polsce?

komentarze 4

Napisz komentarz